EUROKLÍČ » Publicita a propagace » NA VYSOČINĚ je pět nových eurozámků.

NA VYSOČINĚ je pět nových eurozámků.

Osoby se zdravotním postižením, vozíčkáři nebo rodiny s malými dětmi mají při návštěvě jihlavského multikina Cinestar možnost kdykoliv využít pro ně vyhrazeného sociálního zařízení. Na toaletách v nejvyšším podlaží nákupního centra, v blízkosti kinosálů, byl za podpory Kraje Vysočina naistalován takzvaný eurozámek. Prostor je přístupný potřebným s univerzálním euroklíčem, který je zdarma distribuován držitelům průkazů TP, ZTP nebo ZTP/P. Na klíč mají nárok také lidé se specifickými onemocněními nebo pečující o děti do tří let.

Na Vysočině je aktuálně na osm desítek eurozámků, koncem loňského roku k nim přibylo pět dalších. „Nejnovější, celkem čtyři, jsou v novoměstské Vysočina Areně. Návštěvníci únorového biatlonového mistrovství, mezi kterými byla řada vozíčkářů, tuto službu uvítali. Nyní mohou bez obav zavítat i do multikina, kde je pátý zámek,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek s tím, že Kraj Vysočina na instalaci těchto zámků přispěl padesát tisíc korun. Obdobnou částku ze svého rozpočtu na další zámky vyčlenil i letos.

Cílem mezinárodního projektu Euroklíč je pomoc potřebným, kteří díky klíčům mohou využít sociální nebo technická kompenzační zařízení, jako jsou například výtahy nebo schodišťové plošiny. Doposud bylo na řadě míst možné využít především sociální zařízení pouze zapůjčeným klíčem, který bylo mnohdy obtížné sehnat. „Snažíme se eurozámky vybavit co nejvíce veřejnosti přístupných prostor a zjednodušit tak hendikepovaným nebo rodičům malých dětí běžný život, kdy budou sociální a další zařízení důstojně přístupná bez dlouhého čekání,“ sdělil Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR, jejíž regionální pracoviště v Kraji Vysočina euroklíče distribuuje. Zapůjčení klíčů rodičům dětí do tří let zajišťuje organizace Síť pro rodinu.